KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11468296
*
nr 1146 8296
Eigil Schwab
(1882-1952), Sverige
Gouache, 31x25
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 november 2017
kl 18:40:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/11 16:47:03
1
100 kr
27/11 18:23:48
2
200 kr
27/11 18:33:45
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Eigil Schwab
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
Läs mer om Eigil Schwab
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eigil schwab gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:03
-
6402 Blandteknik
Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:12
-
6537 Blyerts
Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:22
*
Eigil Schwab
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
Läs mer om Eigil Schwab
nr 1146 8296
Eigil Schwab
(1882-1952), Sverige
Gouache, 31x25
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 november 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/11 16:47:03 | 1 | 100 kr |
| 27/11 18:23:48 | 2 | 200 kr |
| 27/11 18:33:45 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Eigil Schwab
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .Läs mer om Eigil Schwab
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eigil schwab gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:03 -
6402 Blandteknik
Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:12 -
6537 Blyerts
Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:22



