Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11468296



*

nr 1146 8296


Eigil Schwab

(1882-1952), Sverige


Gouache, 31x25


Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 november 2017
kl 18:40:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/11 16:47:03 1      100 kr
27/11 18:23:48 2      200 kr
27/11 18:33:45 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Eigil Schwab

Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .

Läs mer om Eigil Schwab
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eigil schwab gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:03
  • 6402 Blandteknik
    Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:12
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:22




Ladda ner broschyr